Press "Enter" to skip to content

jak w Presta Shop 1.6 edytować zawartość e-maili wysyłanych przez sklep?

Admin 31

Uwaga, artykuł dotyczy wersji PrestaShop 1.6. Edycja maili w nowszej wersji – 1.7 jest zaprezentowana na poniższym filmie:)

Jest to jak najbardziej możliwe (w PrestaShop 1.6). I nie wymaga specjalnej wiedzy programistycznej. Wręcz ogranicza się do edycji tekstu jak w przypadku np. opisu produktów.

Wystarczy także samo zalogowanie się do zaplecza sklepu. Nie są nam potrzebne np. dostępy FTP (chyba, że w celu wykonania kopii bezpieczeństwa plików).

Poniżej krótki tutorial jak tego dokonać.

Na wstępie wymagana jest formułka z naszej strony 🙂

Przed przystąpieniem do zmieniania zawartości e-mailów lub statusów wykonaj kopię bezpieczeństwa bazy danych sklepu i plików w folderze /mails/pl (jeśli Twój język to polski) lub /mails/SYMBOL-INNEGO-JĘZYKA (w zależności od Twojego języka który zmieniasz).

Zajmie Ci to 5 minut, a unikniesz wielu nieprzyjemności.. Dla przypomnienia kopię bezpieczeństwa bazy wykonasz poprzez:

Zaawansowane » Kopia bezpieczeństwa DB » (przycisk) Przeczytałem ostrzeżenie – utwórz nową kopię zapasową

Natomiast pliki skopiujesz poprzez FTP.

Gdzie edytujemy e-maile?

Wchodzimy w sekcję:

Lokalizacja » Tłumaczenia » Modyfikuj tłumaczenia

Następnie wybieramy opcje tak jak na obrazku poniżej tj

Rodzaj tłumaczenia: Tłumaczenie wiadomości e-mail

Wybierz swój szablon: Główne (nie wybrany żaden szablon)

-> tytułem komentarza w zależności od szablonu możemy mieć odmienne zawartości emaili. Należy wówczas skopiować katalogi /mails/pl do odp. katalogów w szablonach (/templates/{nazwa-naszego-szablonu})

Wybierz swój język: Polski (lub inny jeśli chcemy przeedytować zawartość maili w innym języku)

edycja-zawartosci-emaili-prestashop-1

Po czym klikamy w to łącze:

Następnie znajdujemy odpowiadający danemu statusowi szablon maila wchodząc (np. na nowej zakładce przeglądarki WWW) w sekcję „Statusy„:

Wybieramy szablon maila który chcemy przeedytować np. order_conf i dokonujemy edycji:

Gotowe 🙂

grafika:wallpapercave.com

 1. Bardzo pomocne 🙂
  Dwa pytania:

  1. Gdzie mogę znaleźć listę zmiennych systemowych?
  2. Czy są gdzieś gotowe szablony kopiuj/wklej? Na ostatnim zdjęciu widzę np tabelkę z wymienionymi produktami

  Pozdrawiam

  • admin admin

   Zmienne są przekazywane przez kontroler PHP w zależności od danego emaila jest równy kontroler. Co do szablonów niestety nie wiem tego. W zależności od wersji oprogramowania mogą być inne zmienne i ciężko powiedzieć czy są uniwersalne szablony

 2. Nowicjuszka Nowicjuszka

  Witam,

  Czy istnieje możliwość wyłączenia pokazujących się na karcie produktu funkcji tak aby jednocześnie były wyświetlane w filtrach nawigacyjnych? Chodzi mi o to aby w wyszukiwarce produktów, w lewej kolumnie filtry były wyświetlane ale na samej karcie produktu funkcje przypisane do danego produktu nie były widoczne.
  Z góry dziękuję za pomoc

  • admin admin

   Jest to możliwe ale wymaga dopisania odpowiednich styli w CSS albo html aby ukryć te elementy na karcie produktu.

 3. Hub Hub

  Mam pytanie czy jest możliwe dodaniu do szablonu order_merchant_comment linku który służy do udzielenia opowiedzi, na otrzymaną wiadomość od obsługi sklepu, poprzez formularz kontaktowy sklepu z przekierowaniem do nr zamówiennia ?
  Link obecnie funkcjonuje w szablonie ​reply_msg gdzie wygąda tak: „Prosimy nie odpowiadać na tą wiadomość, nie otrzymamy takiej odpowiedzi. Aby odpowiedzieć, prosimy użyć linku: …”
  Z tego co sprawdziłem to szablon ​reply_msg jest generowany przy tworzeniu wiadmości do klienta w Panelu administracyjnym z poziomu: Klienci/Obsługa klienta i wtedy też mechanizm presta wstawia odp link przyporządkowaujący wiadomość do zamówienia.
  Czy możliwe jest powtórzenie tego mechanizmu w przypadku wysyłania wiadomości z poziomu dzaiału zamówienia/ wiadomość z okna do wysyłania wiadomości wew karty konkretnego zmówienia?
  Czy konieczna jest zmiana kodu i funkcjonalności Presty? Czy można to jakoś inaczej rozwiązać?

  • admin admin

   W linku do formularza musiałby być podany numer zamówienia a po stronie formularza skrypt który wykryje ten numer i powiąże z zamówieniem. Jeśli masz taki link należy go wpisać do szablonu emaila wpisując w miejscu numeru zamówienia ten numer którego dotyczy wysyłany email

 4. slawek slawek

  Przerabiam szablon cheque aby był on wysyłany w momencie wysłania paczki za pobraniem. Dodaje w nim informacje o kwocie pobrania oraz produktach jakie są w paczce.
  Mail wysyła się prawidłowo, kwota pobrania też ale zamiast produktów mam {products}
  Co mam zrobić aby w tym mailu wyświetliła się lista zamówionych produktów?

  • admin admin

   Nie jestem pewien ale czy tam nie powinno być {$products} trzeba się także upewnić czy taka zmienna jest przekazywana do tego emaila przez kontroler PHP w module

   • slawek slawek

    {$products} nie pomaga, w innych mailach jest {products}.
    Zapewne będzie to przez php ale narazie to odpuszczam bo nie wiem jak się za to zabrać.

 5. w tłumaczeniach – order_conf mam nie mam nic zmienionego/dopisanego a gdy dokonam zakupu w sklepie
  przychodzi zmieniona treść + dodatkowa grafika.
  Czy widnieje jeszcze gdzieś indziej Potwierdzenie zamówienia do edycji które przychodzi na e-mail?

 6. admin admin

  Wybacz Marcin za późną odpowiedź. Szablon maila może być nadpisany poprzez folder mails w którymś module. Ten moduł może zastępować domyślny szablon. Nazwa szablonu maila będzie taka sama. Zatem poszukaj czegoś takiego:

  modules/[jakis-modul]/mails/pl/order_conf.html

  i tam pewnie jest osadzona ta grafika. Jak to nie pomoże poszukaj w źródłach plików nazwy pliku obrazka (ta dodatkowa grafika o której piszesz) i w ten sposób znajdziesz gdzie jest on zmieniany.

 7. Morten Morten

  Witam.
  Czy mogę prosić o pomoc?
  Prestashop 1,6
  Strona klienta język norweski (no)
  Formularz kontaktowy.
  https://screenshots.firefox.com/URKf73Qkv8q1cD5p/null
  1. jak usunąć pozycję “ordrereferanse” ?
  2. jak usunąć z rozwijanej listy w pozycji (temat) emne, by został tylko kontakt do obsługi klienta bez pozycji webmaster?

  • admin admin

   1) Musisz w pliku themes/twojszablon/contact-form.tpl zakomentować odpowiednie fragmenty kodu 2) sprawdź w zaplecze -> klienci -> kontakty

   • Morten Morten

    Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
    Pkt.2 załatwiony (prosta sprawa a ja byłem ślepy 🙂
    Pkt.1 niestety tutaj jest problem.
    W tpl o którym piszesz nie ma norewskiego słowa ordrereferanse.
    Wszystko j. angielski 🙁
    Poniżej chciałem wysłać zawartość pliku tpl, jednak strona zawiesza się – chyba za dużo tekstu na raz 🙂
    Proszę o jakąś propozycję.

    • admin admin

     Domyślnie szablony są po angielsku. Znajdź wystąpienie order reference albo order number i usuń albo ukryj to pole (input) typu text.

     • Morten Morten

      Przepraszam. Nie było mnie.
      Szablon domyślny jest o innej nazwie. Plik tpl odnalazłem w katalogu z aktywnym szablonem. W nim w pozycji 100 jest order reference (chyba to o to chodzi). Nie za bardzo wiem jak sobie poradzić by nie wyłożyć sklepu.

      A w ogóle to na tej stronie jest dziwnie merytorycznie 🙂 czyli bardzo merytorycznie.
      Inaczej niż na forum presty gdzie można pytać 100x i usłyszy się z pretensjami, że to czy tamto powinno się wiedzieć, albo że jest coś oczywiste. Czyli tak jakby wszystko miało się wyssać z mlekiem matki 🙂 będąc od urodzenia jak Albertem Einstein 🙂

      Czy jest szansa bym przesłał plik do Ciebie?
      Nie jestem aż tak odważny by zmieniać zawartości plików 🙂

      Dziękuję.

      P.S.
      Mam jeszcze jeden problem i myślę, że on rozwiąże się usuwając to norweskie słowo z formularza kontaktowego. Mianowicie wyskakuje błąd podczas wysyłania wiadomości poprzez ten formularz. Wyskakuje błąd wysyłania. Nic nie wpisuję w pole ordrereferance bo nie wiem co. Nr produktu próbowałem wpisywać, ale nic to nie zmienia i nie wysyła. Tetowe wysyłanie wiadomości oczywiście działa poprawnie.
      Ten order reference (ordrereferanse) nie jest mi do szczęścia potrzebny w formularzu, by klient mógł się skontaktować ze mną w różnych przecież sprawach. Dlatego chcę to usunąć ze sklepu.

 8. Witam serdecznie
  Przy zmianie nawet jednej litery w oryginalnym szablonie maila presta 1.6 logo sklepu przychodzi dołączone do wiadomości w postaci załącznika. Proszę o pomoc nie mogę sobie z tym poradzić, gdzie szukać przyczyny. Każde zamówienie jest drukowane i szkoda papieru czasu itp na niepotrzebny tekst typu. Gratulacje otrzymałeś nowe zamówienie czy sklep wspierany przez PrestaShop™.
  Pozdrawiam

 9. Witam serdecznie
  Przy zmianie nawet jednej litery w oryginalnym szablonie maila presta 1.6 logo sklepu przychodzi dołączone do wiadomości w postaci załącznika. Proszę o pomoc nie mogę sobie z tym poradzić, gdzie szukać przyczyny. Każde zamówienie jest drukowane i szkoda papieru czasu itp na niepotrzebny tekst typu. Gratulacje otrzymałeś nowe zamówienie czy sklep wspierany przez PrestaShop™.
  Pozdrawiam

  • Admin Admin

   A próbowałeś edytować szablony e-mail bezpośrednio w plikach na serwerze w folderze /mails/pl ?

   • Paweł Paweł

    Próbowałem, logo przychodzi w załączniku do wiadomości (naturaecopl-logo_mail-1547590208). Czy edytuje szablon i prześlę na serwer przez ftp, czy edytuję bezpośrednio na serwerze ( linuxpl.com) jest to samo.
    Najbardziej zależy mi na edycji szablonu new_order z nowym zamówieniem ze sklepu. themes/default-bootstrap/modules/mailalerts/mails/pl/new_order html. Jak już pisałem każde zamówienie jest drukowane i nie są potrzebne wszystkie informacje.

 10. renata renata

  witam mama problem z tym że po wybraniu platnosci dotpay na mail kupujacego przychodzi tylko potwierdzenie platnosci dotpay
  nie przychodzi zaden mail potwierdzajacy zakup z nr zamowienia
  jak to rozwiazac.
  presta 1.6

 11. Witam,
  mam problem z mailami w momencie zamówienia przez klienta.
  Maile potwierdzające przychodzą bez zmiennych danych,
  gdzie robię błąd?

 12. Dzień dobry. Bardzo proszę o wskazówkę. Chodzi o szablon emaili zamówieniowych. Problem z tłumaczeniem. Presta 1.7. Wprowadzam zmiany tekstowe, poprawiam teść zapisuję (zapisz i zostań, oraz zapisz) ale niestety po otrzymaniu wiadomości okazuje się że przycisk zapisz nie działa, zmiany nie zostają zapisane. I jeszcze do tego wiadomość jest w szablonie modern a na podglądzie i w czasie edycji widać classic. Część wiadomości jest przetłumaczona a część niestety nie.
  Jak można to poprawić.
  Dziękuję

  • Admin Admin

   Chodzi o order_conf.html ? @Joane, sprawdź ten plik przez FTP w folderze mails/pl/order_conf.html albo w themes/[szablon]/mails/pl/order_conf.html

 13. ralf ralf

  Dobra wyzszy problem… te tłumaczenia sa ogarnięte.. ale mam takie maile w 1.7 które sa wysyłane do obsługi sklepu jak np: out of stock, albo new order.. i własnie o te tytuły chcę zapytać, bo o ile tresc mam w PL, to same tematy maili są po angielsku.. gdzie to zmienic a najlepiej edytowac..? POwtórzę to są maaile informujące o tym ze złozone nowe zamówienie, albo ze jakis artykuł sie skonczył.. nie moge tego znaleźć.. chyba z e tylko w kodzie…

  • ralf ralf

   Dobra sorry- znalezłm w innym poście! dzieki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz także !
Może po kolei. W Presta Shop klienci są przypisani do…