Press "Enter" to skip to content

Upewnienie się czy sklep Presta Shop 1.6 prawidłowo wysyła e-maile, ustawienia wysyłania poczty

Admin 5

Adres nadawczy

To dość kluczowa kwestia jeśli chodzi o funkcjonowanie takiej strony www jak sklep internetowy.

Na początek ustawmy głównego e-maila sklepu. Chodzi o główny adres nadawczy. Będzie on widoczny w polu “od” w wiadomościach otrzymanych przez klienta. Zmienia się go:

Preferencje -> Adresy sklepów -> Dane kontaktowe -> Adres e-mail

Test docierania maili, ustawienia SMTP

Następnie sprawdźmy docieranie wiadomości na testowy adres:

Parametry zaawansowane -> E-mail -> Test konfiguracji e-maila

Wpiszmy tam najlepiej adres w domenie @gmail.com. Ma on najbardziej restrykcyjne reguły antyspamowe i jeśli wiadomość tam dotrze mamy prawie 100% pewność, że dotrze gdzie indziej.

W tym samym miejscu (sekcja “E-mail”) możemy także dodatkowo ustawić wysyłanie maili poprzez protokół SMTP. To daje nam praktycznie zupełną pewność że każdy e-mail wysyłany przez sklep trafi do klienta. Jednak jeśli zwykła funkcja mail() wysyła prawidłowo maile i nasz serwer nie jest na liście antyspamowej (np. może być współdzielony i inne witryny mogą go na to narażać) to stosowanie SMTP jest nadgorliwością.

Poniżej przykładowe skonfigurowanie:

  • (zaznacz) Użyj własnych ustawień SMTP (tylko dla zaawansowanych)
  • (zaznacz) Obydwa
  • Nazwa domeny mailowej:  nasz-adres.pl
  • Serwer smtp: mail.nasz-adres.pl
  • Nazwa użytkownika: nazwaskrzynki@nasz-adres.pl
  • Hasło: (hasło)
  • Szyfrowanie: wg. uznania
  • Port:  587 (dla brak szyfrowania) 465 (dla SSL)

W zależności od serwera ustawienia mogą być inne. Najlepiej testowo podpiąć skrzynkę w popularnym programie pocztowym, upewnić się że dobrze wysyła maile i ustawienia przenieść do Presta Shop.

Uwaga! Warto na potrzeby sklepu internetowego wydzielić osobną skrzynkę mailową jeśli stosujemy metodę SMTP. Hasło do tej skrzynki jest przetrzymywane w bazie danych w formie jawnej i niestety naraża to nas na możliwość wykorzystania skrzynki w celach spamerskich albo wręcz dostęp lub odczytanie maili z naszej poczty!

Wiadomości z formularza kontaktowego

Ostatnią dość istotną sprawą jeśli chodzi o wiadomości wysyłane lub dostarczane przez sklep jest formularz w dziale kontakt w sklepie. Z jego poziomu możemy wybrać adresata wiadomości. Adresy e-mail przypisane do tych opcji są zdeklarowane:

Klienci -> Kontakty

Możemy tam dodać dodatkowe opcje lub usunąć. Możemy też dla każdego z nich określić konkretną skrzynkę e-mail. Dobrze po takiej zmianie dla testu wysłać wiadomość na każdą z nich aby upewnić się, że działa to prawidłowo.

Wiadomości do właściciela sklepu o dokonanym zamówieniu

Ostatnią kwestią jest upewnienie się, że prawidłowy adres wspisany jest na listę adresatów w module mailalerts. Opisywaliśmy to w tym artykule: https://pskrk.com/otrzymywanie-e-maili-o-zakupie-produktu-przez-wlasciciela-sklepu/

 

  1. Maile z powiadomieniem (maile transakcyjne) to bardo istotny element funkcjonowania skelpu internetoego. Gdy nie dochodzą w ciągu kilku sekund klienci zaczynają się niepokoić. Dzięki za tutorial jak konfigurować serwer SMTP w Presta. Dodałbym, że warto postawić jeszcze na dobre klasy serwer SMTP który zmniejsza ryzyko, że nasza wiadomość wpadnie do spamu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz także !
Domyślnie Presta Shop nie umożliwia stworzenia strony kontaktowej z edytowalną…