Press "Enter" to skip to content

Upewnienie się czy sklep Presta Shop 1.6 prawidłowo wysyła e-maile, ustawienia wysyłania poczty

Admin 6

Adres nadawczy

To dość kluczowa kwestia jeśli chodzi o funkcjonowanie takiej strony www jak sklep internetowy.

Na początek ustawmy głównego e-maila sklepu. Chodzi o główny adres nadawczy. Będzie on widoczny w polu „od” w wiadomościach otrzymanych przez klienta. Zmienia się go:

Preferencje -> Adresy sklepów -> Dane kontaktowe -> Adres e-mail

Test docierania maili, ustawienia SMTP

Następnie sprawdźmy docieranie wiadomości na testowy adres:

Parametry zaawansowane -> E-mail -> Test konfiguracji e-maila

Wpiszmy tam najlepiej adres w domenie @gmail.com. Ma on najbardziej restrykcyjne reguły antyspamowe i jeśli wiadomość tam dotrze mamy prawie 100% pewność, że dotrze gdzie indziej.

W tym samym miejscu (sekcja „E-mail”) możemy także dodatkowo ustawić wysyłanie maili poprzez protokół SMTP. To daje nam praktycznie zupełną pewność że każdy e-mail wysyłany przez sklep trafi do klienta. Jednak jeśli zwykła funkcja mail() wysyła prawidłowo maile i nasz serwer nie jest na liście antyspamowej (np. może być współdzielony i inne witryny mogą go na to narażać) to stosowanie SMTP jest nadgorliwością.

Poniżej przykładowe skonfigurowanie:

  • (zaznacz) Użyj własnych ustawień SMTP (tylko dla zaawansowanych)
  • (zaznacz) Obydwa
  • Nazwa domeny mailowej:  nasz-adres.pl
  • Serwer smtp: mail.nasz-adres.pl
  • Nazwa użytkownika: nazwaskrzynki@nasz-adres.pl
  • Hasło: (hasło)
  • Szyfrowanie: wg. uznania
  • Port:  587 (dla brak szyfrowania) 465 (dla SSL)

W zależności od serwera ustawienia mogą być inne. Najlepiej testowo podpiąć skrzynkę w popularnym programie pocztowym, upewnić się że dobrze wysyła maile i ustawienia przenieść do Presta Shop.

Uwaga! Warto na potrzeby sklepu internetowego wydzielić osobną skrzynkę mailową jeśli stosujemy metodę SMTP. Hasło do tej skrzynki jest przetrzymywane w bazie danych w formie jawnej i niestety naraża to nas na możliwość wykorzystania skrzynki w celach spamerskich albo wręcz dostęp lub odczytanie maili z naszej poczty!

Wiadomości z formularza kontaktowego

Ostatnią dość istotną sprawą jeśli chodzi o wiadomości wysyłane lub dostarczane przez sklep jest formularz w dziale kontakt w sklepie. Z jego poziomu możemy wybrać adresata wiadomości. Adresy e-mail przypisane do tych opcji są zdeklarowane:

Klienci -> Kontakty

Możemy tam dodać dodatkowe opcje lub usunąć. Możemy też dla każdego z nich określić konkretną skrzynkę e-mail. Dobrze po takiej zmianie dla testu wysłać wiadomość na każdą z nich aby upewnić się, że działa to prawidłowo.

Wiadomości do właściciela sklepu o dokonanym zamówieniu

Ostatnią kwestią jest upewnienie się, że prawidłowy adres wspisany jest na listę adresatów w module mailalerts. Opisywaliśmy to w tym artykule: https://pskrk.com/otrzymywanie-e-maili-o-zakupie-produktu-przez-wlasciciela-sklepu/

 

grafika:alphacoders.com

  1. Maile z powiadomieniem (maile transakcyjne) to bardo istotny element funkcjonowania skelpu internetoego. Gdy nie dochodzą w ciągu kilku sekund klienci zaczynają się niepokoić. Dzięki za tutorial jak konfigurować serwer SMTP w Presta. Dodałbym, że warto postawić jeszcze na dobre klasy serwer SMTP który zmniejsza ryzyko, że nasza wiadomość wpadnie do spamu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz także !
Domyślnie Presta Shop nie umożliwia stworzenia strony kontaktowej z edytowalną…