Czasem zachodzi potrzeba „odchudzenia” naszej bazy danych od nadmiarowych danych. Długie użytkowanie sklepu, jego duże zainteresowanie powoduje nagromadzenie danych, które nie do końca są nam przydatne.
Także wykonanie kopii zapasowej takiej bazy jest kłopotliwe. Na niektórych serwerach wręcz może się nie udać przez ograniczenia w czasie wykonania skryptu.
Jeśli chcemy natomiast analizować taki plik SQL w edytorze tekstowym – ogromna ilość niepotrzebnych tak naprawdę dla nas danych – może powodować problem z otwarciem kilkudziesiędzio (albo kilkuset) megowego pliku.
Wyjściem z sytuacji jest wyczyszczenie tabel, które składują dużą ilość danych. Oczywiście wiąże się to z pozbawieniem nas danych odnośnie statystyk, informacji o tym skąd pozyskaliśmy klienta, uniemożliwi to wyszukiwanie danych w sklepie. Jednak na czas wykonywania kopii bezpieczeństwa lub zrzutu bazy danych – możemy obejść się bez tych informacji.
Poniżej komenda która wykona czyszczenie takich danych poprzez MySQL:
truncate ps_connections; truncate ps_connections_page; truncate ps_connections_source; truncate ps_guest; truncate ps_log; truncate ps_statssearch; truncate ps_pagenotfound; truncate ps_search_index; truncate ps_search_word; truncate ps_page_viewed;
Dodatkowe tabele, które możemy oczyścić (o ile na naszym sklepie są one zdeklarowane) to:
truncate ps_smarty_cache;
Pełne zapytanie:
truncate ps_connections_page; truncate ps_connections_source; truncate ps_connections; truncate ps_guest; truncate ps_log; truncate ps_page_viewed; truncate ps_pagenotfound; truncate ps_search_index; truncate ps_search_word; truncate ps_smarty_cache; truncate ps_statssearch;
Oczywiście po jej wykonaniu bezpowrotnie stracimy te dane o czym przestrzega nas komunikat np. w MySQL.
Wykonanie tej komendy wykonujemy na własną odpowiedzialność. O jej przybliżonych konsekwencjach poinformowaliśmy.
Po wykonaniu zrzutu bazy danych należy w zapleczu sklepu przebudować indeks wyszykiwania. wg. aktualnego asortymentu sklepu. Opisywaliśmy to tutaj: Przebudowanie indeksu wyszukiwania sklepu
Alternatywną metodą jest wykonanie zrzutu bazych z pominięciem tych tabel poprzez odznaczenie ich na liście z pomocą klawisza CTRL w dziale Export w programie PhpMyAdmin.
grafika: unsplash.com
[…] Jak to zrobić przedstawialiśmy w artykule: https://pskrk.com/wyczyszczenie-niepotrzebnych-tabel-w-bazie-danych/ […]
[…] wyczyszczenie niepotrzebnych tabel w bazie danych [Aktualizacja] […]