Press "Enter" to skip to content

Poprawienie mylących lub błędnych tłumaczeń w PrestaShop 1.6 na etapie zamówienia.

Admin 1

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że bardzo ważną (o ile nie najważniejszą!) kwestią dla właściciela sklepu internetowego jest to, aby klient nie gubił się w aplikacji. Widząc błędne lub niejasne komunikaty jest to bardzo prawdopodobne. Szczególnie to dotyczy branż, gdzie zamówienia wykonują osoby niezaznajomione na co dzień z komputerem i po prostu złe tłumaczenia mogą być dla nich mylące. Skutkiem tego są porzucone koszyki albo w najgorszym wypadku – zakupy u konkurencji.

Domyślne tłumaczenie dołączane wraz z PrestaShop 1.6.x jest w zasadzie prawidłowe. Jednak można „przyczepić” się do paru detali w najbardziej kluczowej części sklepu. Właśnie w procesie tworzenia przez klienta zamówienia. Część zastosowanych tam zwrotów jest myląca a wręcz.. idiotyczna. Czasem dziwacznie brzmi na takiej witrynie jak sklep internetowy („Warunkami Świadczenia Usługi” zamiast po prostu „Regulamin Sklepu”) lub posiada błędy gramatyczne („Twój adres wysyłki” zamiast „Twój adres do wysyłki”).

Prawdopodobnie (częściowo) tłumaczenie wykonywane było na zasadzie kalki z języka angielskiego lub francuskiego(?) i naszym zdaniem wymaga korekt.

Tłumaczenie dotyczy domyślnego szablonu „default-bootstrap„. Jednak jeśli np. instalujesz dodatkowy szablon, to wygodną opcją jest kopiowanie tłumaczeń. (Omawialiśmy to w artykule: https://pskrk.com/instalowanie-szablonu-presta-shop-z-template-monster/ w pkt. 2) e)). Wtedy kulawe tłumaczenia z domyślnego szablonu – są przeniesione na nowy szablon i wymagają zmiany.

W każdym razie mamy na to wpływ i możemy takie tłumaczenie łatwo zmienić.

Zmiany tłumaczeń w PrestaShop 1.6

Poniżej subiektywna lista zmian, które powinny rozjaśnić klientom co gdzie kliknąć i do czego odnoszą się kolejne elementy interface’u sklepu podczas zamówienia. Lista nie jest skończona. Będzie systematycznie rozbudowywana o kolejne pozycje.

Wszystkie zmiany dokonujemy w pliku:

Ściągnij go na dysk przez FTP, wykonaj jego kopię bezpieczeństwa i otwórz dowolnym edytorem tekstu posiadającym funkcję „znajdź i zamień”. Znajduj frazy po lewej stronie strzałki (=>) zastępuj je tymi po prawej.

Oczywiście jak nasze propozycje nie przypadną Ci do gustu możesz użyć własnych lub zostawić domyślne 😉

opcjonalnie:

 

Po zmianie pliku wgraj go ponownie na serwer i przebuduj cache szablonu (PrestaShop 1.6 – sposoby na przyśpieszenie sklepu). Następnie sprawdź, czy zmiany są wprowadzone.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz także !
Dzisiaj artykuł dotyczący importu cech (features) produków ze sklepu PrestaShop…