Press "Enter" to skip to content

[SEO] Jak w PrestaShop 1.7 dodać mapę XML – Google XML Sitemaps

Admin 1

Dodanie mapy XML w celach pozycjonowania – SEO to bardzo ważny aspekt podczas uruchamiania nowej strony. W przypadku sklepu interenetowego to wręcz MUST HAVE.

PrestaShop daje nam możliwość użycia darmowych narzędzi i stosunkowo łatwo możesz to samemu/ej skonfigurować. Poniżej instrukcja 🙂

Poniższe instrukcje mimo, że dedykowane dla PrestaShop 1.7 powinny też zadziałać w PrestaShop 1.6

Instalacja i konfiguracja darmowego modułu

W dziale moduły wpisz nazwę modułu do zainstalowania: gsitemap

Zobaczysz wynik wyszukiwania:

Moduł należy zainstalować. Jeśli Twój sklep nie posiada tego modułu i nie możesz znaleźć go w Katalogu Modułów możesz zainstalować go poprzez plik ZIP. Poniżej moduły do pobrania:

Mapa strony Google v4.30 (PrestaShop 1.7) [archiwum ZIP]
suma MD5: 9efa2ed443fbdcdcf13e53f13ef56c0b

Mapa strony Google v3.21 (PrestaShop 1.6) [archiwum ZIP]
suma MD5: 1ded5147e6cc752499a20454534b3f40

Następnie moduł skonfiguruj wg zawartych w nim instrukcji. Możesz wręcz zostawić dane domyślne. Ważne, aby kliknąć finalnie przycisk „Generuj mapę strony„:

Mapa zostanie utworzona. W zależności od języków, które ma Twój sklep mogą to być linki (dostępne w konf. modułu do skopiowania) typu:

https://(ADRES-SKLEPU).pl/1_pl_0_sitemap.xml
https://(ADRES-SKLEPU).pl/1_en_0_sitemap.xml

Ustawienie zadania CRON

Bardzo istotne jest, aby plik XML który generujemy był aktualny. Szczególnie jeśli często zmienia się asortyment sklepu. Możesz oczywiście ręcznie uruchamiać zawarty w konf. modułu link, jednak potęgą jest automatyzacja, którą mozesz sam/a wykonać.

Skopiuj link do ustawienia w CRON. Np.:

http://(ADRES-SKLEPU).pl/modules/gsitemap/gsitemap-cron.php?token=(TWÓJ-TOKEN)&id_shop=1

Następnie zaloguj się do hostigu Twojego serwera. Jeśli masz hosting oparty o DirectAdmin wejdź w dział „Zadania CRON” i wypełnij formularz wg schematu z poniższego obrazka. Sprawi to, że mapa XML będzie odświeżana co noc o godzinie 3:07:

W przypadku trudności z dodaniem zadania CRON po prostu skontaktuj się z Twoim administratorem. Jest to funkcja darmowa na pewno dostępna w Twoim hostingu.

Dodanie mapy do Google S.C.

Finalnie nalezy dodać mapę XML do narzędzia Google Search Console. Zaloguj się (jeśli nie masz tam darmowego konta – załóż je) pod adresem: https://search.google.com/search-console

Dodaj Twoją witrynę zgodnie z instrukcją:

Zwykle ogranicza się to do wgrania niewielkiego pliku weryfikacyjnego na Twój serwer i potwierdzeniu tego w Google Search Console. Kiedy już Twoja witryna jest dodana przejdź w dział „Mapy Witryn” i dodaj Twoją mapę wg schematu:

Po zaczytaniu Google Search Console Cię poinformuje czy mapa jest poprawna, ile posiada wpisów itd. Przez następnych parę dni strona będzie indeksowana na podstawie tej mapy co niewątpliwie przełoży się w przyszłości na pozycjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz także !
Prosta modyfikacja w kodzie, która sprawi, że indeks zamówienia będzie cyfrą.…